benteviorel@yahoo.com +40 735 174 011

Clubul Sportiv Tippler Romania

Istoric

Poze porumbei

1.
2.
3.
4.
5.
6.
4. GRUPUL DE TIPPLERI, AI LUI TYIOREAN ATTILA, CLUJ-NAPOCA, CARE A STABILIT UN RECORD NAŢIONAL DE ZBOR, CU TIMPUL 17h03′ ÎN ANUL 1986.
5. GRUPUL DE ZBOR A LUI CORPODEAN ŞTEFAN, CLUJ-NAPOCA, CARE A STABILIT UN RECORD NAŢIONAL DE ZBOR CU 17h26′ ÎN ANUL 1988.
6. GRUPUL DE ZBOR AL CONCURENTULUI RAŢ FRANCISC/SATU MARE, CAMPION NAŢIONAL TINERET – 1987-

Poze festivitati-crescatori

7.
8.
9.
10.
7. EXPOZIŢIA COLUMBOFILĂ: COLUMBOFILUL TAR ŞTEFAN, ALĂTURI DE STOLUL SĂU, SATU MARE 16.01.99
8. EXPOZIŢIA COLUMBOFILĂ CU PARTICIPAREA CNT-RO: COLUMBOFILUL MAKARA ANDREI, ALĂTURI DE STOLUL SĂU, SATU MARE 16.01.99
9. EXPOZIŢIA COLUMBOFILĂ: COLUMBOFILUL IOAN SASU, ALĂTURI DE STOLUL SĂU, CAMPION NAŢIONAL ABSOLUT, SATU MARE 16.01.99
1.
2.
3.
4.
1. 10.03.1985, SEDINŢA DE LA BUDAPESTA, PT CONCURSUL INTERNAŢIONAL -CUPA EUROPEI CENTRALE- CU REPREZENTANŢII DIN: ROMÂNIA, CEHOSLOVACIA, IUGOSLAVIA SI UNGARIA.
2. 10 DEC 1986 ARAD. FESTIVITATEA DE PREMIERE, DE LA COMPETIŢIA INTERNAŢIONALA -CUPA EUROPEI CENTRALE-
3. 10 DEC 1986 ARAD. CÂŞTIGĂTORUL -CUPEI EUROPEI CENTRALE- SZEKEDES ISTVÁN / UNGARIA.
4. 10 DEC 1986 ARAD. FESTIVITATEA DE PREMIERE, DE LA COMPETIŢIA -CUPA EUROPEI CENTRALE-. ÎN IMAGINE DNII: MEZEI I./ UNGARIA PREŞ. U. COL. DIN UNGARIA, ELEK L/ARAD PREŞ. CLUBUL BERZAŢI/ARAD, F. BONATIU/RO PREŞ. SECŢIEI AGREMENT, IOAN SASU/RO PREŞ. CNT, TACACS L/RO MEMBRU CLUB BERZAŢI
5.
6.
7.
8.
5. 15.06.86 CONCURS INTERNAŢIONAL DE ZBOR. COSMOS/SATU MARE B18/BUDAPESTA. CONCURENT SZŐLŐSI IOAN, CU 4 ARBITRI: 2 ARBITRI DIN UNGARIA ŞI 2 DIN ROMÂNIA.
6. 20.05.87 CONCURS INTERNAŢIONAL DE ZBOR ÎNTRE CLUBUL COSMOS/SATU MARE ŞI B18/BUDAPESTA. ARBITRII DIN UNGARIA ŞI ROMÂNIA LA COLUMBOFILUL IOAN SASU.
7. 29.10.1988 FESTIVITATEA DE PREMIERE, A CAMPIONATULUI NAŢIONAL DE ZBOR, ARAD.
8. UN GRUP DE COLUMBOFILI ÎN FAŢA EXPO’92. SATU MARE 27-30 DEC. 1992.
9.
10.
11.
12.
9. COLUMBOFILUL IOAN SASU/SATU MARE. CAMPIO NAŢIONAL ABSOLUT ÎN CAMPIONATUL NAŢIONAL DE ZBOR A ROMÂNIEI -1995-
10. FESTIVITATE DE PREMIERE LA CLUBUL CNT-RO 28.11.98. SATU MARE.
11. UN GRUP DE COLUMBOFILI, DE LA CLUBUL NAŢIONAL DE TIPPLERI, LA EXPO -SATU MARE-. 16.01.99
12. FESTIVITATEA DE PREMIERE – A CAMPIONATULUI NAŢIONAL DE ZBOR – SATU MARE 2004
13.
14.
15.
16.
13. FESTIVITATEA DE PREMIERE, A CAMPIONATULUI NAŢIONAL DE ZBOR – RASA TIPPLER ENGLEZ – SATU MARE 2005.
14. FESTIVITATEA DE PREMIERE, A CAMPIONATULUI NAŢIONAL DE ZBOR – RASA TIPPLER ENGLEZ – SATU MARE 2005.
15. FESTIVITATEA DE PREMIERE, A CAMPIONATULUI NAŢIONAL DE ZBOR – A ROMÂNIEI – SATU MARE 18 NOV 2006.
16. FESTIVITATEA DE PREMIERE, A CAMPIONATULUI NAŢIONAL DE ZBOR – A ROMÂNIEI – SATU MARE 18 NOV 2006.
17.
18.
19.
17. FESTIVITATE DE PREMIERE – SATU MARE – 2005
20.
21.
22.
23.
20,21 FESTIVITATEA DE PREMIERE, A CAMPIONATULUI NAŢIONAL DE ZBOR – A ROMÂNIEI – SATU MARE – 26 OCTOMBRIE 2007 -: CUPE, DIPLOME ŞI MEDALII
22. CONCURENTUL MAKARA ANDREI/SATU MARE PRIMEŞTE TROFEUL TRANSMISIBIL „CUPA PRIETENII TIPPLERULUI” PUS LA DISPOZIŢIE DE „CLUBUL TIPPLER – UNGARIA”, REPREZENTAT PRIN COLUMBOFILUL JAKSA SÁNDOR/BUDAPESTA
23. MEMBRII „CLUBULUI NAŢIONAL TIPPLER” – ROMÂNIA, LA FESTIVITATEA DE PREMIERE DIN 2007, SATU MARE
24.
25.
26.
27.
24. CIOLĂNESCU CLAUDIU/TR. SEVERIN – CAMPION NAŢIONAL ABSOLUT – 2007 AL ROMÂNIEI, LA RASA ZBURĂTORI DE SEVERIN
25. MAKARA ANDREI/SATU MARE, ÎMPREUNĂ CU TROFEELE SALE CÂŞTIGATE ÎN 2007
26. GYŐRI ZOLTÁN, CSIZMA BERTALAN ŞI GYŐRI GERGŐ/SATU MARE ÎMPREUNĂ CU TROFEELE LOR CÂŞTIGATE ÎN 2007
27. GYŐRI ZOLTÁN, RÁCZ FERI ŞI GYŐRI GERGŐ/SATU MARE
28.
28. NYIRI ATTILA/SATU MARE CAMPION NAŢIONAL ABSOLUT – 2007 AL ROMÂNIEI, LA RASA TIPPLER ENGLEZ

ISTORIC–INFORMATII
2013

NOUTATI.
Clubul Sportiv Columbofil Tippler-Romania “CSCT-RO”, este noua denumire a CNT-RO.

  • In anul 2012, Co-Director a decis afilierea CNT-RO la Federatia Romana de Sport Columbofil ‘F.R.S.C’.
  • Trebuie sa mentionam din start, acum si aici pt. toti membri nostri, pt. alti vizitatori ai sittt-ului, in concluzie pt. amatori ai concursurilor de zbor, ca singura federatie oficiala, care reprezinta si coordoneaza sportul columbofil acum in Romania, este F.R.S.C. care este patronata de Ministerul Sportului.
  • Pt. ca aceasta federatie, este afiliata la Autoritatea Nationala pt. Sport si Tineret “A.N.S.T”
  • Mai trebuie aratat, ca FRSC a cistigat toate procesele in instanta, cu cealalta federatie columbofila FCPR.
  • Afilierea noastra la FRSC , a avut doua scopuri:
    • 1 – obtinerea licentei, respectiv Certificatul de Identitate Sportiva “CIS”-ul, care autorizeaza sportul nostru columbofil in Romania, ca orice ramura de sport, patronata de Ministerul Sportului.
    • 2 – Oficializarea sportului cu porumbeii de zbor in Romania.

ISTORIC.

  • In data de 08.06.2012, am demarat actiunea prin: Ministerul Justitiei,notariat, Tribunalul si Judecatioria SatuMare
  • In data de 25.12.2012 ANST, elibereaza licenta, reslpectiv CIS-ul pt clubul CSCT-RO.
  • Prin urmare CSCT-RO, devine primul si singurul club sportiv autorizat, in sportul cu porumbeii de zbor din Romania.
  • Era momentul sa facem acest demers, intrucit avem in spate o activitate sportiva ne-ntrerupta de zeci de ani, deci o mica istorie a sportului cu porumbeii de zbor in Romania: cu rezultate de zbor/pe mai multe rase, cu recorduri, cu campioni, competitii de zbor internationale , etc…
  • Competitiile de zbor interne, internationale, relatiile internationale stabilite, ne-au ajutat sa cistigam experienta, ne-au dat un imbold pt. competitii serioase si cel mai important, a fost sa trecem de la vorbe la fapte. Adica sa participam la competitii de zbor,sa ne incadram in regulile acestui sport, sa acceptam esecurile si sa mergem mai departe.
  • O alta dovada a “ istoriei “ acestui club, este faptul ca in anul 2012 am avut o dubla aniversare:
    • 35 de ani, 1978-2012 de la primul concus de zbor, in municipiul Satu Mare
    • 30 de ani, 1982-2012 dr la prima editie a campionatului national de zbor, oficial, in Ro.
  • In prezent avem un Regulament National Sportiv “RNS”,bine pus la punct, cristalizat-definitivat, dupa care se desfasoara activitatea sportiva. Astfel, pt. rasele straine s-au preluat reg. de zbor originale, emise de tarile respective,PT. POSIBILITATEA PARTICIPARII CU ACESTE RASE LA COMPETITII DE ZBOR INTERNATIONALE. La care am si participat ani de zile..,
  • Pt. rasele romanesti, reg. au fost intocmite impreuna cu specialistI ai raselor, inclusiv din locurile de origine; Ploiesti, Tirgoviste, Arad,Tr. Severin,Sibiu,Timisoara Cuj Napoca si Satu Mare.
  • Nu ne-am permis sa denaturam regulamentele de zbor straine, cere sunt si reg de zbor internationale SI PE URMA SA NE ACORDAM TITLURI DE CAMPIONI NATIONALI. Deci, nu facem competitii pe baza unor reg. de zbor intocmite pe genunchi, care se modifica de la un an la altul, dupa preferinte, respectiv dupa porumbeii unora sau altora care conduc

INFORMATII.

  • Co-Director al CSCT-RO, doreste sa informeze, si sa atraga atentia membrilor nostrii columbofili sportivi, sau altor amatori care s-au interesat de sportul columbofil, sa nu se lase amagiti de promisiunile sau manipularile de: dezinformare privind statutul F.R.S.C.,sau de racolare la alte federatii- asociatii, de catre anumite personaje, care sunt cunoscute, dar deocamdata nu le dam numele.
  • Repetam, singura federatie, care reprezinta si coodoneaza sportul columbofil in Romania, acum, este F.R.S.C.
  • Restul asociatiilor, cluburilor,gruparilor juridice sau nejuridice, care in prezent activeaza in Romania si sustin ca reprezinta sp. col cu porumbeii de zbor, nu sunt oficiale pt. ca :
    • nu sunt autorizate de ANST, respectiv de Ministerul Sportului.
    • pot organiza concursuri pe plan local, care insa nu sunt oficiale la nivel national.
    • nu pot acorda titluri la nivel national,..
  • In concluzie, aceste zboruri sunt frumoase intreceri pe plan local,de dragul pasiunii sau intereselor si din pacate nu intra in istoria sp. col. Romanesc.
  • Pt. final, am dori sa fim corect si bine intelesi. Nu avem nimic cu aceste zboruri, cluburi si nici nu ne intereseaza, sunt liberi sa-si acorde si titluri de campioni mondiali.
  • Noi am fost insa obligati, sa raspundem tuturor celor care ne-au sunat, intrebat [ si nu putini la nr.] si erau in dubiu, despre duplicitatea unor titluri acordate la nivel national.
  • Deci, informatiile din mesajul nostru, vizeaza pe de o parte, aceste persoane care ne-au interpelat, pe de alta parte, am dorit sa facem “ lumina” si sa ne delimitam de ceea ce nu este oficial.

Satu Mare                                                                  Co-Director al
15.01.2013.                                                               C.S.C.T.–RO

  1. CAMPION   NATIONAL   ABSOLUT –ROMANIA

                                                                              “C.N.A.-RO”

                                                               1982—2012

           Prima editie a “campionatului national cu porumbeii de zbor in Romania, s-a desfasurat in anul   1982 ,organizat de catre Compartimentul National de zbor’” CNZ”,sub egida Uniunii Columbofile-Romane..

-Pentru anii 1982 si 1983, nu s-a acordat initial titlul de “ CNA-RO” de catre “CNZ.” Pt. anul 1982 , s-a acordat doar titlul: Campion Interjudetean { 3 etape de zbor cumulate}, si Campion National maturi { o singura etapa}

-In anul 1983, “ CNZ” definitiveaza o structura noua pt. desfasurarea campionatului nat. de zbor

   si anume :     -6 etape de zbor, pt. rasa Tippler Englez

                           -5 etape de zbor ,pt. restul raselor

-In anul 1984,   primul criteriu pt. acordarea titlului CNA.-RO, stabileste ca se intocmeste un clasament la finalul campionatului, prin cumularea timpilor de zbor, respectiv a punctajelor realizate in concurs, de la 3   clasamente finale, pt. titlurile:

                           -campion national maturi -“ CNM “           { 2 etape}

                           -campion national tineret   “-CNT”             {2 etape}

                           -cupa eliberarii – mixt             “ CE “             { 1 etapa}

-Pt. a intra in clasamentul final pt. titlul CNA-RO, un concurrent trebuie sa se califice , respectiv sa figureze , in minim doua  clasamente finale:   CNM   si CNT.

-Pt. a obtine titlul de “ CNA-RO” un concurent, conditia minima si obligatorie a fost: ca in clasamentul final care se intocmeste pt. acest titlu, sa se califice, respectiv sa figureze min.- 3 –concurenti, sau -2- concurenti, insa din localitati diferite. -La solicitarea membrilor, titlul de   CNA-RO / 1983 s-a acordat ulterior, intucat structura si conditiile de desfasurare a campionatului, permiteau   intocmirea clasamentului final pt. acest titlu, dar nu si pt. anul 1982.

-Dupa anul 1989 , prin dizolvarea Uniunii Columbofile-RO, in anul 1990 se infiiteaza Asociatia Nationala Columbofila-Agrement si Sport “ ANC-AS”,cu doua sectii distincte: agrement si sport.

-Sectia   sport, este continuatoarea   “ CNZ”-ului. La propunerea membrilor, criteriul pt. acordarea titlului   CNA-RO se modifica, prin cumularea timpilor de zbor, respectiv a punctajelor, doar de la

-3- etape de zbor nationale:   -Derby National Maturi

                                                         -Derby National Tineret

                                                          -Cupa Romaniei -mixt,

-Din anul 1990 pina in 2005 ,este valabil acest criteriu pt. titlul CNA-RO.

-Intre timp sectia sport, din cadrul ANC-AS   se dizolva, iar activitatea sportiva cu intreaga arhiva de date, este preluata de catre Clubul National Tippler-Romania “CNT-RO”.

-In anul 2003 CNT-RO   devine club cu personalitate juridica, cand elaboreaza Regulamentul National Sportv R.N.S. pt. concursurile cu porumbeii de zbor din Romania, care stabileste si definitiveaza:

                     -structura campionatului nat. de zbor: – 7 etape pt. rasa Tippler Englez

                                                                                               – 5 etape pt. restul raselor de zbor.

                     -pt. titlul CNA-RO, se cumuleaza toate etapele de zbor ale unui concurent dintr-un

                       Sezon, cu respectarea criteriilor aferente, cuprinse in R.N.S.

                                                               C.N.A-RO;– 1983

  1. GYOKOS VASILE/ Satu Mare; 5377 p;   18h 32min.       Berzati de Budapesta   { din 6 concurenti}
  2. SOFRONIA C-TIN/ Satu Mare ………………47h 06min.       Tippler Englez                 {din 6 concurenti}

                                                               C.N.A.-RO–1984}

  1. 1. OLA IUSTIN / Arad           cu 2815 pct.; 16h 02min.         Berzati de Budapesta   { din 11 concurenti}
  2. KRUZLICS GAVRIL / Satu Mare   …………… 50h 33min.       Tippler Englez                 { din 8 concurenti}

                                                             C.N.A.-RO–1985

  1. ELEK LUDOVIC / Arad     cu 3213 pct.;   17 h 59min.       Berzati de Budapesta   {din 3 concurenti}
  2. BECULATI ALEXANDRU / Arad…………….. 57h 03min.       Tippler Englez                   { din 12 concurenti}

                                                                C.N.A.-RO–1986

  1. SZOLOSI IOAN / Satu Mare   cu 2762p; 20h 58min.       Berzati de Budapesta { din 10 concurenti}
  2. TYIORAN ATTILA /Cluj Napoca………………64h 50min.       Tippler Englez                 {din 10 concurenti}
  3. CORNEA MIHAI/Cluj Napoca   cu 5097p…………………………Jucatori de Galati         {din 3 concurenti}.

.

                                                                 C.N.A.-RO–1987

  1. BALOGH LAURENTIU/SM     cu 2629p; 15h 29min.         Berzati de Budapesta   { din 10 concurenti}
  2. RAT FRANCISC/ Satu Mare…………………….58h 50min.       Tippler Englez                 {din 9 concurenti}

                                                                 C.N.A.-RO;–1988      

  1. NADABAN C-TIN /Arad       cu 2654p;     10h 30min.   Ciungi de Ploiesti-II-a {din 6 concurenti}
  2. PISAROSCHI ION/ ClujNapoca cu 4901p;……………………….Jucatori de Galati           { din 3 concurenti}
  3. STANCOVICI VICTOR/Tr.Severin 4965p   12h 25min.       Zburatori de Severin       {din 6 concurenti }
  4. BIRINGER MANFRED/ Arad   cu 1490p;   6h 02min.       Dungati de Arad               {din 3 concurenti}
  5. STAN LUDOVIC /Arad           cu 1891p;   18h 23min.           Berzati de Budapesta       { din 8 concurenti]
  6. CORPODEAN STEFAN/ClujNapoca………71h 32min             Tppler Englez                   {din 11 concurenti}

                                                                       C.N.A.-RO; -1989

  1. MATUSOIU VASILE/ Tr. Severin     cu 2202p; 10h 37min.       Ciungi de Ploiesti II-a   { 7 concurenti}
  2. STANCOVICI VICTOR/Tr. Severin   cu 4547p; 14h 55min.       Zburatori de Severin {din 9 concurenti}
  3. PISAROSCHI ION /Cluj Napoca       cu 6128p;   6h 13min.         Jucatori de Galati     {din 6 concurenti}
  4. CAZACU C-TIN/Tirgoviste               cu 923p;     3h 46min.         Rosii de Tirgoviste     {din 3 concurenti}
  5. BIRINGHER   MANFRED/Arad         cu 1909p; 11h 30min        Dungati de Arad       {din 3 concurenti}
  6. BABAC   ALEXANDRU/Arad           cu 3985p;   17h 57min         Berzati de Budapesta   { 10 concurenti}
  7. FILLER RAT STEFAN/ SM ……………………………..60H 53MIN.       Tippler Englez           {din 8 concurenti}

                                                                         C.N.A.-RO–1990

  1. COLTESCU ION/ Tirgoviste               1801p;     7h 15min.           Rosii de Tirgoviste {din 3 concurenti}
  2. STANCOVICI VICTOR/Tr. Severin     3465p;   13h 35min.         Zburatori de Severin   {din 6 cocurenti]
  3. PETRE TABARCEA/Arad                 cu 3984p;   11h 25min.       Ciungi de Ploiesti   II-a   { 9 concurenti}
  4. RAT FRANCISC/Satu Mare                                39h 00min.         Tippler Englez           [din 9 concurenti}
  5. TOPOR GHEORGHE/Arad             cu 2152p,     6h 48min           Berzati de Budapesta { 10 concurenti]

                                                                        C.N.A.-RO—1991

  1. CHIRILESCU C-TIN/Tirgoviste           2450p;   7h 25min.       Ciungi de Ploiesti II-a{ 3 concurenti}
  2. IONESCU D-TRU /Arad cu 4055p;   10h 47min.       Rosii de Tirgoviste{din 3 concurenti}
  3. STANCOVICI VICTOR/Tr.Severin       2242p;   11h 40min.       Zburatori de Severin {din 3 concurenti}
  4. TOPOR GHEORGHE/Arad                   2243p;   12h 07min.       Berzati de Budapesta{din 5 concurenti}
  5. RAT FRANCISC/SatuMare ………………………..21h 34min.           TipplerEnglez           {din 7 concurenti}

                                                                   C.N.A.-RO –1992

  1. 1. STROE VASILE /Tirgoviste     cu   1035p;   6h 40min         Ciungi de Ploiesti II-a { 3 concurenti}
  2. SARARU ION/Tirgoviste              cu 4712p;   10h 30min         Rosii de Tirgoviste     [din 3 concurenti}
  3.  GHITAN ION /Tr. Severin             cu 7965p;   14h 45min         Zburatori de Severin [din 3 concurenti}
  4. SICLOVAN MIRCEA/Arad             cu 3571p;   9h 40min           Berzati de Budapesta {din 3 concurenti}
  5. SVALYA STEFAN /Arad……………………………. .24h 18min           Tippler Englez               {din 3 concurenti}.

                                                                      C.N.A.-RO—1993

  1. 1. GALETUSI TRAIAN/Tr. Severin   cu 4992p;   13h 10min         Ciungi de Ploiesti II-a {din 9 concurenti}
  2. NICOLAU TEODOR/Tirgoviste     cu 1957p;     7h 50min         Rosii de Tirgoviste         {din 7 concurenti}

3 ISTODOR DORU /Tr. Severin       cu 6934p;   18h 25min.       Zburatori de Severin   {din 11 concurenti}

  1. KARPINSKI ATTILA/ SM               cu 4470P;   8H 36min.         Berzati de Budapesta {din 3 concurenti]I.
  2. TYIORAN ATTILA/Cluj Napoca………………….33h 33min.         Tipper Englez                 { din 6 concurenti}

                                                                     C.N.A.-RO–-1994

  1. GALETUS TRAIAN/Tr. Severin   cu 5151p;   14h 43min.       Ciungi de Ploiesti II-a {din 3 concurenti}
  2. CHIRILESCU C-TIN/Tirgoviste     cu 1691p;     8h 00min         Rosii de Tirgoviste       {din 3 concurenti}
  3. ZARAFU REMUS/Tr.Severin       cu 4880p;   11h 00min      Zburatori de Galati       [din 3 concurenti}
  4. ISTODOR DORU/Tr.Severin       cu 5980p;   16h 48min         Zburatori de Severin   {din 12 concurenti}
  5. DRAGHICI STEFAN/Tr.Severin…………………29h 01min         Tippler Englez              {din 8 concurenti}

                                                                             C.N.A.-RO –1995

  1. BALOGH ANDREI/Cluj Napoca………………. 28h 19min.         Tippler Englez           {din 7 concurenti}

                                                                          C.N.A.-RO—1996

……………………………………………………….LIBER……………………………………………………………………

                                                                  C..N.A.-RO—1997

  1. DRAGHICI STEFAN/Tr.Severin……………….26h 37min               Tippler Engllez           {din 13 concurenti}

                                                                     C.N.A.-RO—1998

  1. SASU IOAN /Satu Mare………………….       .32h 37min     Tippler Englez     {din 16 concurenti}

                                                                     C.N.A.-RO—1999

  1. BALOGH ANDREI/Cluj Napoca………..               .20h 17min     Tippler Englez     {din 10 concurenti}

                                                                           C.N.A.-RO—2000

  1. 1. BALOGH ANDREI/Cluj Napoca…….                 .36h 45min       Tippler Englez     {din 8 concurenti}

                                                                     C.N.A.-RO—2001

  1. TAKACS LUDOVIC/Arad……………………………..42h 16min.         Tippler Englez         {din 9 concurenti}

                                                                            C.N.A.-RO—2002

  1. 1. BOROS NICOLAE/Arad…………………………         32h 49min.     Tppler Englez     {din 11 concurenti}

                                                                     C.N.A.-RO—2003

  1. HARIS ARMIN/Satu Mare………………………….30h 48min.           Tippler Englez         {din 16 concurenti}

                                                                           C.N.A.-RO–2004

  1. BETEGH LADISLAU/Arad……………………………23h 46min.           Tippler Englez     {din 7 concurenti}

                                                                       C.N.A.-RO—2005

  1. LASCU VIOREL/Tr.Severin       . cu 1572p;        8h 26min.           Zburatori de Severin{din 8 concurenti]
  2. BECULATI ALEXANDRU/Arad………………….   ..37h 44min.         Tippler Englez       {din 11 concurenti}.

 

 

                                                                     C.N.A.-RO—2006

  1. STOIAN IOAN /Arad……………………………83h 06min.         Tippler Englez       {din 12 concurenti}
  2. BIRZAC IONEL/Tr.Severin         cu 1637p;   11h 06min.             Zburatori de Severin{din 14 concurenti}

                                                                     C.N.A.-RO—2007

  1. CIOLANESU CLAUDIU/Tr.Sev         3213p;     8h 20min               Zburatori de Severin {din 17 concurenti]
  2. PREDA VASILE/Calafat             cu   6050p;   11h 50min             Zburatori de Galati       [din 8 concurenti}
  3. GALETUS TRAIAN/Tr.Severin cu   2775p;   14h 01min             Ciungi de Ploiesti II-a [din 3 concurenti}
  4. NYIRI ATTILA/SatuMare…………………………83h 06min              Tippler Englez             {din 17 concurenti}

                                                                           C.N.A.-RO–2008

  1. BARBU GIGI OLIVIAN/Tr.Sev.         2626p;   15h 20min           Zburatori de Severin   {din 24 concurenti}
  2. GYORY GERGO/StuMare……………………….92h 55min             Tippler Enlez               {din 15 concurenti}

                                                                           C.N.A.-RO—2009

  1. ZANFIR ADRIAN/Tr.Severin     cu 7290p;   18h 45min.           Zburatori de Galati       {din 8 concurenti}
  2. ZARAFU REMUS/Tr.Severin     cu 6315p;   16h00min.             Ciungi de Ploiesti         {din 4 concurenti}
  3. DINA FANEL/Tr, Severin           cu 2420p;   15h 40min.           Zburatori de Severin     {din 6 concurenti}
  4. GYORI GERGO /SatuMare…………………….76h 59min.               Tippler Englez             { din 19 concurenti}

                                                                          C.N.A.-RO—2010

  1. MATEESCU VASILE/Calafat        10987p   18h 52min               Zburatori de Galati     {din 13 concurenti}
  2. ZARAFU REMUS/Tr.Severin         14019p;   25h 03min             Ciungi de Ploiesti II-a {din 5 concurenti}
  3. LINGURICI VASILE/Tr.Severin       2623p;   14h 23min.             Zburatori de Severin   {din 5 concurenti}
  4. FEISZTHUBER STEFAN/SatuMare…………. 77h 41min.             Tippler Englez               {din 15 concurenti} .

                                                                          C.N.A.-RO—2011

  1. ZARAFU REMUS/Tr,Severin         8210p;     18h 04min.           Zburatori de Galati       {din 12 concurenti}
  2. PLOSCARU PETRE/Tr.Severin     2957p;       17h 29min.         Ciungi de Ploiesti           {din 3 concurenti}
  3. CHERCIU C-TIN/Tr.Severin           2655p;       15h 30min.         Zburatori de Severin     {din 3 concurenti}
  4. NYIRI ATTILA/StuMare…………………………..62h 43min.           Tippler Englez                {din 9 concurenti}

                                                                           C.N.A.-RO—2012

  1. 1. DANUBIANU VIOREL/Tr.Severin,         4720p;   19h 26min.       Zburatori de Severin {din 3 concurenti}
  2. CURELEA ARMAND/Tr.Severin     cu 3469P;     9h 45min.       Ciungi de Ploiesti II-a {din 3 concurenti}
  3. ZARAFU REMUS/Tr. Severin         cu   9264p;   27h 35min       Zburatori de Galati     {din 9 concurenti}
  4. NYIRI ATTILA/SatuMare…………………………… .62h 02min.         Tippler Englez         {din 14 concurenti]

                                 Satu Mare                                                                       pres.CSCT-RO

                                 18.01.2013                                                                          I SASU

  1. COLMBOFILII CARE AU REALIZAT

         NORMA –I-a : NORMA –II-a:     pt. titlul Maestru al Sportului Columbofil-Romania “ MSC-RO.’

                                                                 1982—2012

         In anul 2003, CO-Director   al CNT-RO,   elaboreaza norme noi in cadrul Regulamentului National Sportiv “ RNS”-al CNT-RO si introduce pt. prima data acest criteriu , in vederea obtinerii titlului de Maestru al Sportului Columbofil-RO   “MSC-RO”

-Astfel. La art. 9 ,pct. G/b, cap I   din RNS scrie;

     -pt.   primul titlu de CNA-RO, va obtine   NORMA –I-a de maestru.

     -pt.   al doilea titlu de CNA-RO, va obtine NORMA –II-a de maestru.

     -pt. al treilea titlu de CNA-RO. va obtine   titlul de   MSC-RO.

-La solicitarea membrilor nostri activi, care au obtinut titluri de CNA-RO, inainte   de elaborarea acestui   criteriu, la rasele unde avem evidente la zi, cu rezultate si titluri obtinute, s-a acordat

NORMA –I-a, respectiv NORMA-II-a   retroactiv.

  1. Rasa Tippler Englez

Columbofil /localitate                     Titllul             Timp total zbor         Nr. concurenti                         Obs.

                                                         CNA-RO/an         ore;min.             din clasam.final-CNA          

                                                                                                                           min. 5 conc.

  1. SOFRONEA   C-TIN.             CNA-1983           47h 06min.                   6                       Norma–I-a, maestru

           SatuMare

  1. CORPODEAN STEFAN       CNA-1988           71h 32min.                 11                       Norma-I-a,   maestru

           ClujNapoca

  1. FILLER RAT STEFAN         CNA-1989           60h 53MIN.                  8                         Norma-I-a, maestru

             SatuMare

  1. DRAGHICI STEFAN           CNA-1994           29h 01min.                   8                         Norma-I-a. maestru

             Tr. Severin                   CNA-1997           26h 37min.                   13                       Norma-II-a, maestru

  1. SASU   IOAN                       CNA-1998           36h 35min.                   16                       Norma-I-a, maestru

             SatuMare

  1. TAKACS   LUDOVIC           CNA-2001           42h 16min.                   9                         Norma-i-a, maestru

               Arad

  1. BOROS   NICOLAE             CNA-2002           32h 49min.                 11                       Norma-I-a, maestru

               Arad

  1. HARIS   ARMIN                   CNA-2003           30h 48min.                 16                         Norma-I-a, maestru

             SatuMare

  1. BETEGH LADISLAU           CNA-2004           23h 46min.                 6                           Norma-I-a, maestru

               Arad

  1. BECULATI   ALEX             CNA-2005             37h 44min.                 9                           Norma-I-a, maestru

               Arad

  1. STOIAN IOAN                   CAN-2006             83h 34min.                 12                         Norma-I-a, maestru

               Ara

  1. NYIRI ATTILA                   CNA-2007             83h 04min.               17                         Norma-I-a, maestru

             SatuMare

  1. GYOGY GERGO               CNA-2008             92h 55min.                 15                         Norma-I-a, maestro

             SatuMare                   CNA-2009             76h 59min                 20                       Norma-II-a, maestru

  1. FEISZTHUBER   ST.           CNA-2010             77h 41min.               15                         Norma-I-a, maestru

             SatuMare

  1. NYIRI ATTILA                     CNA-2011             62h 43min.                 9                        Norma-II-a, maestru

               SatuMare

16.NYIRI ATTILA                     CNA-2012             62h 02min.               14                       Norma-III-a,maestru

               SatuMare

  1. Rasa   Zburatori de Severin        

Columbofil/localitate               Titlul           Punctaj   Timp total zbor       Nr.conc. din                       Obs.

                                               CNA-RO/an       Total           ore;min.           clasam. final CNA

                                                                                                                                   min. 3 conc.

  1. LASCU VIOREL             CNA-2005     1572p      8h 30min.                     8               Norma-I-a ,maestru

               Tr.Severin

  1. BIBZAC IONEL               CNA-2006     1637p       11h 06min.                 14               Norma-I-a, maestru

               TR, Severin

  1. CIOLANESCU CLAUDIU     CAN-2007 3213p        8h 20min.                17            Norma-I-a, maestru

                 Tr.Severin

  1. BARBU GIGI OLIVIAN   CNA-2008     2626p       15h 20min.                 24               Norma-I-a, maestru

               Tr.Severin

  1. DINA FANEL                   CNA-2009       2420p       15h 40min.                   6               Norma-I-a, maesru

                 Tr.Severin

  1. LINGURICI VASILE         CNA-2010       2623p                                              5               Norma-I-a, maestru

               Tr.Severin

  1. CHERCIU C-TIN             CNA-2011       2665p       15h 30min.                 24               Norma-I-a, maestru

               Tr.Severin

  1. DANUBIANU VIOREL    CNA-2012       4720p       19h 26min.                     3             Norma-I-a, maestru

             Tr,Severin

  1. Rasa   Zburatori de Galati.

 

  1. 1. ZARAFU REMUS           CNA-1994       4880p         11h 10min.              3               Norma-I-a, maestru

               Tr.Severin

  1. PREDA VASILE             CNA-2007       6050p         11h 50min.               8               Norma-I-a, maestru

               Calafat

  1. ZANFIR ADRIAN           CNA-2009        7290p         18h 45min.                 8               Norma-I-a,maestru

             Tr.Severin

  1. MATEESCU VASILE     CNA-2010         10987p       18h 32min.               13               Norma-I-a, maestru

             Calafat

  1. ZARAFU REMUS           CNA-2011         8210p         18h 04min.               12               Norma-II-a, maestru

             Tr.Severin

  1. ZARAFU REMUS           CNA-2012         9264p         27h 35min.               9               Norma-III-a, maestru

           Tr.Severin

  1. Rasa     Ciungi de   Ploiesti     var. –II-a
  1. MATUSOIU VASILE       CNA-1989       2202p         10h 37min.               7               Norma-I-a, maestru

               Tr.Severin

  1. PETRE TABARCEA         CNA-1990       3984p         11h 25min.             9                 Norma-I-a, maestru

                 Arad

  1. GALETUS TRAIAN       CNA-1993       4992p         13h 10min.             9              Norma-I-a, maestru

              Tr.Severin

  1. GALETUS TRAIAN         CNA-1994       5151p         14h 43min.             3               Norma-II-a, maestru

               Tr.Severin

  1. GALETUS TRAIAN         CNA-2007       2775p           14h 41min.           3              Norma-III-a, maestru

               Tr.Severin

  1. ZARAFU REMUS           CNA-2008

             Te.Severin             CAN-2009       6315p         16h 00min.             4             Norma-II-a, maestru

  1. ZARAFU REMUS           CAN-2010        14019p         25h 03min.           3               Norma-iii-a, maestru

               Tr.Severin

  1. PLOSCARU PETRE         CAN-2011       2957p           17h 29min.           5               Norma-I-a, maestru

               Tr.Severin

  1. CURELEA ARMAND       CAN-2012       3469p             9h 45min.             3               Norma-I-a, maestru

               Te.Severin

  1. Rasa   Berzati de Budapesta
  1. GYOGOS VASILE           CAN-1983 5377p         18h 32min.           6           Norma-I-a, maestru

             SatuMare

  1. OLA IUSTIN                   CAN-1984       2815p             16h 02min.         11             Norma-I-a ,maestru

               Arad

  1. ELEK LUDOVIC               CAN-1985      3213p           17h 59min.             3             Norma-I-a,maestru

                 Arad

  1. SZOLOSI IOAN               CAN-1986         2762p           20h 58min.           10             Norma-I-a, maestru

               SatuMare

  1. BALOGH LAURENTIU CAN-1987 2629p            15h 15min.           10           Norma-I-a ,maestru

               SatuMare

  1. TOPOR GHEORGHE       CAN-1990       2125p             6h 48min.           10           Norma-I-a, maestru

                Arad

  1. TOPOR GHEORGHE       CAN-1991         2245p           12h 07min.           5             Norma-II-a, maestru

                 Arad

  1. SICLOVAN MIRCEA       CAN-1992         3571p             9H 40min.           3             Norma-I-a, maestru

                 Arad

  1. KARPIMSKI ATTILA         CAN-1993         3470p.             8h 36min.           5             Norma-I-a, maestru

               SatuMare

  1. COLUMBOFILII CARE AU OBTINUT TITLUL
    M                             MAESTRU   AL   SPORTULUI COLUMBOFIL—ROMANIA     “MSC-RO

                                                                             1982—2012

     MSC-RO ,   este titlul suprem care se acorda unui columbofil sportiv, in   Romania.

-Titlul de MSC-RO, se acorda unui concurent odata in viata, pt. o rasa de zbor.

-Acordarea titlului a inceput sub sigla Compartimentului National de Zbor “CNZ”,din cadrul Uniunii         Colmbofile-Romane, pt. baremul,   minim doua norme de Campion National Absolut “CNA”

-Acordarea titlului a continuat din anul 2003, sub sigla Clubului National Tippler-Romania “CNT-RO”,

  1. un barem cu   minim trei norme   realizate de CNA, conform Regulamentului National Sportiv, RNS al CNT-RO, barem valabil in continuare.

–     Nume, Prenume/loc.                                       Titluri                                               Rasa   de zbor

                                                                             CNA-RO/ an

………………………………………………………………………………………………………………………………………………

  1. STANCOVICI VICTOR                                 CNA-RO/ 1989                               Zburatori de Severin

             Tr.Severin                                           CNA-RO /1990                                 Zburatori de Severin

                                                                             CNA-RO /1991                               Zburatori   de Severin ………………………………………………………………………………………………………………………………………………

2.- BIRINGHER MANFRED                             CNA-RO /1988                              Zburatori Dungati de Arad

             Arad                                                     CNA-RO /1989                                 Zburatori Dungati de Arad

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………   3. PISAROSCHI   ION                                           CNA-RO /1988                                 Jucatori de Galati

             Cluj Napoca                                        CNA-RO /1989                                 Jucatori de Galati

………………………………………………………………………………………………………………………………………………

  1. RAT FRANCISC                                           CNA-RO /1987                                 Tippler Englez

             SatuMare                                           CNA-RO /1990                                   Tippler Englez

                                                                           CNA-RO /1991                                 Tippler Englez

…………………………………………………………………………………………………………………………………………….

  1. TOPOR GHEORGHE                                   CNA-RO /1990                                Berzati de Budapesta

               Arad                                                   CNA- RO/1991                                 Berzati de Budapesta

……………………………………………………………………………………………………………………………………………..

  1. TYIORAN ATTILA                                         CNA-RO /1986                               Tippler Englez

             Cluj Napoca                                       CNA-RO /1993                               Tippler Englez

……………………………………………………………………………………………………………………………………………..

  1. DRAGHICI STEFAN                                      CNA-RO /1994                               Tippler Englez

             Tr. Severin                                           CNA-RO /1997                             Tippler Englez

…………………………………………………………………………………………………………………………………………….

  1. BALOGH ANDREI                                         CNA-RO /1995                               Tippler Englez

             Cluj Napoca                                        CNA-RO /1999                               Tippler Englez

                                                                             CNA-RO /2000                             Tippler Englez

…………………………………………………………………………………………………………………………………………….

  1. ZARAFU REMUS                                         CNA-RO /2008                             Ciungi de Ploiesti, var-II-a

           Tr.Severin                                             CAN-RO /2009                             Ciungi de Ploiesti     “

                                                                             CNA-RO /2010                            Ciungi de Ploiesti       “

………………………………………………………………………………………………………………………………………………

  1. ZARAFU REMUS                                      CNA-RO /1994                               Zburatori de Galati

             Tr.Severin                                           CNA-RO /2009                               Zburatori de Galati

                                                                            CNA-RO /2010                               Zburatori de Galati

…………………………………………………………………………………………………………………………………………..

  1. NYRI ATTILA                                             CNA-RO /2007                               Tippler Englez

             SatuMare                                             CAN-RO /2011                               Tippler Englez

                                                                          CNA-RO /2012                                 Tippler Englez

…………………………………………………………………………………………………………………………………………

15 14 13

Redactia – secretariat: tel. 0741 249862Ioan Sasu – Satu Mare

Noutăţi – 2010

 

O nouă publiaţie pentru sportul columbofil din România intitulată “REGULAMENT NAŢIONAL SPORTIV” pentru concursurile cu porumbei de zbor” – RNS ed.III-a Autor I.Sasu / Satu Mare

DE CE RNS ?

  • Eşti pasionat de sportul columbofil cu porumbei de zbor?
  • Doreşti să cunoşti regulamentul de zbor pentru rasa “Ciungi de Ploieşti”?
  • Deţii porumbei de zbor şi doreşti să participi la Campionatul Naţional de zbor?
  • Eşti nemulţumit de modul cum ai fost arbitrate şi doreşti să depui o contestaţie?
  • Esti delegate ca “arbitru de zbor” şi doreşti să-ţi cunoşti drepturile şi obligaţiile?
  • Ai devenit membru al unui club columbofil de zbor?

Iată doar câteva întrebări la care îţi răspunde –RNS- ghidul tău permanent, întrucât conţine toate informaţiile necesare practicării acestui sport columbofil, actualizate la zi.      Este un ghid practice de lucru pentru cluburile de zbor, cu exemple concrete care arată cum se desfăşoară – pas cu pas – ativitatea tehnico-sportivă, participarea unui concurrent la competiţiile de zbor, campionatul de zbor p erase, întocmirea clasamentelor, imprimate utilizate, etc…
RNS conţine trei părţi: Partea I-a structurată pe 8 subcapitole într-o ordine cronologică:

  • Regulamentul sportive pentru desfăşurarea –Campionatului Naţional se Zbor- pe rase
  • Regulament pentru participarea la concurs
  • Regulament pentru desfăşurarea concursului
  • Regulament pentru desfăşurarea arbitrajelor
  • Instrucţiuni pentru delegarea arbitrilor
  • Obligaţiile concurenţilor
  • Sancţiuni – contestaţii.

Partea a II-a conţine: regulamentele de zbor p erase de porumbei pentru: Tippler englez, Ciungi de Ploieşti var I-a şi a II-a, Berzaţi de Budapesta, Zburători de Severin, Zburători de Galaţi, Zburători Rosii de Târgovişte, Zburatori de Serbia, Jucători-Rolleri si alt erase.
Partea a III-a conţine Statutul CNT şi Regulamentul de ordine interioară – ROI- RNS pentru sportul cu porumbei de zbor, este un instrument unic de lucru în pasiunea noastră columbofilă di România.
Broşura reprezintă experienţa acumulată în peste 30 de ani de sport columbofil.
Apropo! Dacă ştiţi că în România mai există o altă lucrare editorială în acest domeniu – vă rog anunţaţi-mă: tel 0741.249.862.
Sfatul autorului:
Dacă pasiunea ta este sportul cu porumbei de zbor, nu sta pe gânduri, procură-ti –RNS- ed. A III-a , autor I.Sasu Este instrumental care îţi dă răspunsuri rapide şi competente la orice problemă legată de acest sport columbofil şi desfăşurarea Campionatului Naţional de Zbor.

Ioan Sasu / Satu Mare
iniţiator şi fondator al sportului cu porumbei de zbor in România

 

 

Istoric

 

Primele concursuri oficiale, cu porumbei de zbor în localitatea Satu Mare, s-au desfăşurat în anul 1978, din iniţiativa columbofilului IOAN SASU / SATU MARE.

  • Atunci s-au organizat primele concursuri la rasele Tippler Englez şi Berzaţi de Budapesta, la care au participat 8 columbofili: Kiss Francisc, Erdei Karol, Gyenes Zoli, Farkas Alexandru, Szőlősi Ioan, Kruzlics Gabi şi Gioni Ioan Sasu.
  • 2 ani concursurile au fost organizate de „secţia de zbor” din cadrul clubului „ORNAMENT” 30/3″ Satu Mare.
  • În anul 1980, Ioan Sasu reuşeşte să adune 15 membri columbofili şi înfiinţează clubul „COSMOS-30/5” primul club din ţară specializat în concursurile cu porumbei de zbor.
  • Datorită demersurilor personale către conducerea „Uniunii Columbofile Române” Ioan Sasu este numit în anul 1981 printr-o adresă, responsabil cu organizarea concursurilor de zbor la nivel naţional.
  • Abia urmare eforturilor si strădaniilor personale (adunare de membriidin ţară, implementare regulamente de zbor, condiţii de organizare şi participare la concursuri, foi de arbitraj, calendar de zbor etc…) reuşeşte să demareze în anul 1982 primul „Campionat Naţional cu porumbei de zbor” din România
  • au participat atunci columbofili din 3 localităţi: Cluj-Napoca, Sibiu şi Satu Mare, la rasele Tippler Englez, Berzaţi de Budapesta şi Jucători de Galaţi.
  • in anul 1983, Ioan Sasu scrie prima brosura in domeniu din Romania, care punea bazele sportului cu porumbeii de zbor din Romania, intitulata: „INSTRUCTIUNI SI REGULAMENTE” pt concursurile cu porumbeii de zbor si joc din Romania, ed I-a
  • in anul 1993. Ioan Sasu difuzeaza editia a II-a a brosurii „INSTRUCTIUNI SI REGULAMENTE”, adaugata si reactualizata pe 2 parti: partea I continea:
    – conditiile de participare la concursuri
    – impartirea raselor de zbor pe grupe, cu baremul de zbor
    – desfasurarea concursurilor, arbitrajelor.
    Partea a II-a continea: Regulamentele de zbor pe rase:
    – Tippler Englez
    – Ciungi de Ploiesti var I cu zbor solist-artistic
    – Ciungi de Ploiesti var II cu zbor in grup
    – Rase romanesti – Zb. de Severin, Zb. de Galati
    – Jucatori – Roleri: de Galati, de Birmingham etc.
    Berzati de Budapesta
  • 3 ani mai târziu, când creşte nr. participanţilor la competiţiile de zbor şi numărul raselor participante, se înfiinţează în cadrul „Uniunii Columbofile Române”, Compartimentul Naţional de zbor -CNZ- coordonat de 3 persoane:
    -IOAN SASU / Satu Mare – preşedinte şi omologator „Tippler Englez”
    -NÉP FRANCISC / Cluj-Napoca – resp. financiar şi omologator rase românesti
    -ELEK LUDOVIC / ARAD – resp.tehnic şi omologator „Berzaţi de Budapesta”
  • la finele fiecărui sezon competiţional se organizează festivitatea de premiere a laureaţilor, în localitatea unde se ţinea şi EXPOZIŢIA NAŢIONALĂ
  • Întrucât rezultatele concursurilor de zbor au fost publicate sistematic, a crescut anual numărul concurenţilor, cluburilor de zbor şi s-au stabilit o serie de noi recorduri naţionale de zbor. Astfel în anul 1989 CNZ avea 18 cluburi de zbor şi ~ 280 membri.
  • După „evenimentele din 1989” s-au petrecut o serie de schimbări în structura organizatorică columbofilă din România. Agrementul din România înfiinţează „Asociaţia Naţională Columbofilă-Agrement şi Sport” -ANCAS- cu 2 secţii distincte, secţia agrement şi secţia sport fiind continuatoarea CNZ-ului. Datorită unor probleme tehnice dar şi personale, Ioan Sasu îşi dă demisia scrisă în anul 1995 de la conducerea secţiei sport. Activitatea sportivă la nivel naţional are de suferit, secţia sport se dezintegrează.
  • Clubul -Cosmos- Satu Mare, continuă competiţiile de zbor sub formă mai restrânsă până în anul 1998, când se lansează de I Sasu, către cluburile din ţară, o invitaţie, pt aderare la constituirea „Clubului Naţional Tippler – România” -CNT-RO
  • Au aderat in primă fază columbofili din: Tr. Severin, Arad, Timiţoara, Cluj-Napoca, Odorheiu Sec. şi Satu Mare
  • În anul 2003 CNT-RO este legalizat, ca asociaţie non profit -cu profil columbofil sportiv, de către 3 persoane, şi anume: ing.DANIEL NAPHOLCZ (preşedinte), Dr.vet. DAN TAUT (resp. tehnic) şi ing.IOAN SASU (secretar)
  • CNT-RO are: siglă proprie, inele proprii, revistă proprie, imprimate, carte de regulamente, statut propriu şi ROI
  • Acum, în 2007, CNT-RO are membrii din localităţile: Cluj-Napoca, Oradea, Bistrţa, Timişoara, Arad, Lugoj, Tr.Severin, Braşov, Sibiu, Odorheiu Sec. şi Satu Mare
  • Se concurează cu rasele: Tippler Englez, Zburători de Severin, Ciungi de Ploieşti, Berzaţi de Budapesta, Brumaţi Maghiari şi Zburători de Galaţi
  • clubul întreţine relaţii de colaborare cu cluburile de profil similare din străinătate: Germania, Anglia, Ungaria. Rezultatele de zbor se publică anual în revista proprie -Tipplermania-, în ziarele locale si în străinătate.

I.SASU- Satu Mare